Jakie kompostowniki będą odpowiednie do ogrodu przydomowego?

Jakie kompostowniki będą odpowiednie do ogrodu przydomowego?

Kompost to inaczej naturalny nawóz, który pozwala na zdrowy wzrost roślin. Powstaje on w wyniku tlenowego rozkładu biomasy, czyli odpadów organicznych poddanych działalności mikroorganizmów w warunkach dostępu tlenu. Nawóz organiczny wykorzystywany jest przede wszystkim w ogrodnictwie. W naturze również kompost powstaje sam z siebie, czego przykładem jest leśna ściółka.

Jeśli w przydomowym ogrodzie chcielibyśmy zapewnić sobie naturalny nawóz, który pozwoli pięknie rozkwitać drzewom, krzewom i kwiatom oraz rodzić przepiękne owoce i warzywa, powinniśmy stworzyć odpowiednie warunki do produkcji kompostu. Stwarzają je zamknięte kompostowniki. Do takich pojemników, które zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego, należy wrzucać wszystkie odpady organiczne pochodzące z ogrodu i z domu. Kompost można przygotować z opadłych liści, zgniłych owoców i warzyw czy z produktów spożywczych z domu. Najbardziej pożądany jest kompost o dużej zawartości wartościowych minerałów, takich jak potas, fosfor, azot i wapń.

Jakie kompostowniki będą optymalne do warunków przydomowego ogrodu? Co są w stanie zaoferować nam producenci na polskim rynku?

1. Kompostownik Eco 340L with Base

Kompostownik Eco 340L with Base pochodzi ze strony Ogrodosfera.pl.

Kompostownik Eco 340L with Base służy do kompostowania części roślin pozostałych po zbiorach i porządkach w ogrodzie. Ma 340 litrów pojemności i wykonany jest z materiałów pochodzących z recyklingu, przyjaznych dla środowiska naturalnego. Wyposażono go w dwa otwory wentylacyjne ułatwiające kompostowanie i otwór wlewowy, pozwalający na łatwe dodawanie wody.

Cena: 149 zł

2. Kompostownik lazurowany

Kompostownik lazurowany pochodzi ze strony Ogrodosfera.pl.

Kompostownik lazurowany ma 80 cm wysokości, 100 cm długości i 100 cm szerokości. Wykonany jest z drewna i jest doskonałym rozwiązaniem dla produkcji we własnym ogrodzie ekologicznego nawozu organicznego. Estetyczny kompostownik można ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie.

Cena:172 zł

3. Kompostownik TERMO 350

Kompostownik TERMO 350 pochodzi ze strony Kompostowniki.pl.
Kompostownik TERMO 350 jest połączeniem odpowiedniej wielkości i atrakcyjnej ceny na każdą kieszeń. Ma 350 litrów pojemności, co wystarcza dla umiarkowanej ilości bioodpadów. Wykonano go z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Ekokompostownik ma 81 cm na 81 cm podstawę oraz 74 cm wysokości.

Cena: 179 zł

4. Ekokompostownik METALSILO 660

Ekokompostownik METALSILO 660 pochodzi ze strony Kompostowniki.pl.

Ekokompostownik METALSILO 660 liczy sobie 93 cm szerokości i 93 cm długości oraz 77 cm wysokości. Wykonano go z siatki stalowej zgrzewanej i powlekanej plastikiem. To trwały kompostownik kratowy, w formie stalowego boxu. Boki kompostownika można rozpiąć, co ułatwi wybieranie gotowego nawozu organicznego.

Cena: 85 zł

5. Ekobat MAXISILO-1100

Ekobat MAXISILO-1100 pochodzi ze strony Euro.com.pl.

Ekobat MAXISILO-1100 to kompostownik wykonany z estetycznego tworzywa sztucznego – polietylenu HDPE, charakteryzującego się wysoką gładkością. Ładnie prezentuje się w ogrodzie i może być wykorzystywany do produkcji dużej ilości kompostownika z koszonej trawy czy spadających liści. Kompostownik można złożyć i przechowywać w dowolnym miejscu. Ma 1050 litrów pojemności i wymiary 123 x 107 x 100 cm.

Cena: 225 zł

6. Ekobat TERMO 400

Ekobat TERMO 400 pochodzi ze strony Euro.com.pl.

Ekobat TERMO 400 ma 400 litrów pojemności i wykonano go z polietylenu o wysokiej gęstości i gładkości. Występuje w kolorze zielonym i ładnie komponuje się w każdym ogrodzie. Ma zamkniętą formę co sprawia, że odpadki nie śmierdzą i nie są widoczne, dzięki czemu nie przeszkadzają domownikom i sąsiadom. Kompostownik Ekobat TERMO 400 ma wymiary 66 x 66 x 101 cm. Posiada zdejmowaną klapę z dużym otworem wsypowym, zawór regulujący dopływ powietrza oraz otwory do pobierania kompostu.

Cena: 209 zł

7. Kompostownik EKOBAT Thermoquick Express 600

Kompostownik EKOBAT Thermoquick Express 600 pochodzi ze strony Mediaexpert.pl.

Kompostownik EKOBAT Thermoquick Express 600 ma 105 cm wysokości, 84 cm szerokości i 84 cm głębokości. Wyprodukowano go z tworzywa sztucznego w kolorze zielonym. Jego wielkość będzie optymalna do ogrodów przydomowych, w których właściciele chcą produkować własny nawóz naturalny, organiczny. Jest to kompostownik zamykany, z klapą na metalowych nierdzewnych zawiasach. Klapa posiada wygodny uchwyt do otwierania. Kompostownik ma 600 litrów pojemności.

Cena: 239 zł

8. Kompostownik PROSPERPLAST IKSM-800C

Kompostownik PROSPERPLAST IKSM-800C pochodzi ze strony Mediaexpert.pl.

Kompostownik PROSPERPLAST IKSM-800C wykonany został z wytrzymałego na wpływ czynników zewnętrznych tworzywa sztucznego – polipropylenu w kolorze czarnym. Ma 800 litrów pojemności, 83 cm wysokości i 144 cm szerokości. Pozwala na wygodne umieszczanie biodpadów w jego wnętrzu i wybieranie gotowego nawozu. Jego zaletą jest dwukomorowa, nieprzedzielona konstrukcja oraz 4 otwory do wybierania nawozu.

Cena: 179,98 zł

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *