Pergole ogrodowe

Pergole ogrodowe

Pergole stanowią jedne z najpopularniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Służą przede wszystkim jako podpory dla pnączy roślin, a także jako piękne zadaszenia na tarasach, werandach i na balkonach. Mogą pełnić funkcje łączników pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodów.

Sprzedawcy zajmujący się dostarczaniem klientom produktów do ogrodów obserwują, że kiedy tylko zdążyliśmy wyposażyć ogród w najważniejsze sprzęty, wtedy przychodzi kolej właśnie na pergolę. Najczęściej jest obsadzana roślinami pnącymi o gęstym listowiu i kolorowych kwiatach. W takim towarzystwie, mogą wyglądać naprawdę urokliwie.

 

pergola drewniana okrągła

Szczególną popularnością cieszą się pergole drewniane. Fot. Ogrodosfera

Z czego powinna być zbudowana pergola? Najchętniej wybieramy modele zbudowane z drewna. Drewno jest lekkie i świetnie komponuje się z ogrodową zielenią. W porównaniu do plastiku, drewno tutaj wypada o wiele lepiej pod względem wytrzymałości. Jest to o tyle istotne, że rośliny, którymi obsadzamy pergole, wymagają solidnej podpory.

Czym obsadzić pergolę? Wybór roślin jest w tej materii ogromny. Powinien być jednak podyktowany przede wszystkim potrzebami, jakie przejawia konkretny gatunek roślin. Ważny jest na przykład poziom nasłonecznienia. Na przykład, pnąca róża potrzebuje wyjątkowo dużo słońca. Stanowiska chronionego przed wiatrem natomiast potrzebują takie gatunki jak milin amerykański lub glicynia. Jeśli nasza pergola znajduje się w miejscu zacienionym, wówczas odpowiedni będzie bluszcz i kokornak.  Pamiętajmy, że większość roślin wypuszczających te najpiękniej kwitnące kwiaty potrzebuje żyznej i dobrze nawodnionej gleby. Zdecydowanie najłatwiej jest uprawiać rośliny o naturze bluszczu.

pergola metalowa

Pergola metalowa obsadzona roślinami wysokopiennymi o kwitnących kwiatach. Fot. Ogrodosfera

Pergola ogrodowa powinna być mocno osadzona w podłożu. W przeciwnym wypadku, będzie przewracała się pod wpływem najmniejszego podmuchu wiatru, uszkadzając przy okazji kwiaty, które się na niej opierają. Pergola musi być też mocno osadzona w podłożu ze względu na to, że rośliny ją porastające będą stopniowo zwiększać swoją masę, a co za tym idzie – będą stanowić dla konstrukcji coraz większe obciążenie.

W jaki sposób przymocować pergolę do podłoża? Za pomocą betonowych fundamentów, czy na metalowych kotwach ze szpikulcami? Ogrodnicy twierdzą, że wszystko zależy tutaj od wagi samej pergoli, a także od tego, jaka będzie masa roślin, które się na niej znajdą. Jeśli mamy do czynienia z rozbudowaną, wieloczęściową pergolą, wyposażoną w dach, na której będą opierały się rośliny z mocnym korzeniem, wówczas warto pokusić się o wykopanie dla niej fundamentów zalanych betonem. Nie muszą być uzbrojone. Jeśli natomiast mamy tylko kilka kratek, które będą obrośnięte w dodatku lekkimi gatunkami roślin (a należą do nich np. powojniki, wiciokrzewy, pnącza jednoroczne itp.), wówczas można poprzestać na metalowych kotwach wbijanych w ziemię. Nie zrujnują nam terenu, a ich instalacja nie będzie wymagała od nas szczególnych nakładów pracy. Plusem szybkiej instalacji pergoli na kotwach jest przede wszystkim możliwość rozpoczęcia prac o każdej porze roku, nawet w środku lata, gdy rośliny są już w pełni kwitnienia.

 

 

drewniana pergola z ławką

Pergole drewniane wymagają konserwacji. Fot. Ogrodosfera

Jak konserwować drewnianą pergolę? Drewno w
ogrodzie wymaga odpowiedniej dbałości. Aby konstrukcja służyła nam przez jak najdłuższy czas, konieczne jest okresowe odnawianie warstwy ochronnej ułożonej na jej powierzchni: farby, lakieru lub lakierobejcy. W sklepach znajdziemy ogromną ofertę impregnatów zabezpieczających drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Ogrodnicy polecają wykonanie prac konserwacyjnych każdego roku: należy w tym celu pozbyć się wierzchniej warstwy mchu porastającego konstrukcję oraz starej farby (użyjmy do tego szlifierki lub papieru ściernego), a następnie połóżmy nową warstwę.

Jaką pergolę wybrać? Przeglądając ofertę sklepów oferujących pergole szybko zauważymy, że wybór jest naprawdę duży. Najprostsze są kratki, które mogą stanąć na naszych tarasach i balkonach niczym ścianki działowe, ochraniające przed wiatrem i nadmiarem słońca. Odnajdą się też dobrze jako samodzielne podpory w ogródkach. Pięknie mogą wyglądać również zawieszone na ścianach i porośnięte roślinami. Świetnie sprawdza się również jako ściany boczne altanek. Ich podstawową zaletą w takim układzie jest możliwość szybkiego demontażu, co sprawdza się w sytuacji, gdy zechcemy urządzić w altanie spotkanie w większym gronie.

Bardziej zaawansowaną formę przybierają pergole dwurzędowe (na przykład w postaci łuku) lub te modele, które zaopatrzone są w daszek. Często łączone są z innymi elementami małej architektury ogrodowej, takiej jak na przykład huśtawki. Wrażenie robią ogrody, w których za pomocą pergoli stworzono rozległe labirynty w postaci tuneli, piramid i prowizorycznych domków.

Pergola drewniana z zadaszeniem

Pergola drewniana z zadaszeniem, fot. Ogrodosfera

Tagged with:

About author

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *