Dlaczego warto pomyśleć o zadaszeniu tarasu?

Dlaczego warto pomyśleć o zadaszeniu tarasu?

Naprawdę wygodnym miejscem do wypoczynku taras staje się dopiero po wyposażeniu go w zadaszenie. Co w ten sposób zyskamy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze zadaszenia?

Zadaszenie tarasu – czemu warto je zamontować?

Zadaszenie tarasu spełnia wiele funkcji. Jeśli nie zostało przewidziane ono na etapie budowy domu, na jego montaż warto zdecydować się przede wszystkim z następujących względów:

  • chroni przed promieniami UV: nadmierne słońce potrafi skutecznie zepsuć nawet najpiękniejsze popołudnie spędzone na tarasie – zwłaszcza, jeśli ten zlokalizowany jest na zachodniej lub południowej ścianie. Zadaszenie powstrzyma promienie i umożliwi wygodny wypoczynek, dając cień i obniżając temperaturę. Dotyczy to nie tylko salonu, ale też połączonego z nim salonu;
  • chroni przed opadami: dzięki zadaszeniu będziecie mogli cieszyć się chwilami spędzonymi na tarasie również podczas deszczowej aury;
  • przedłuża żywotność mebli tarasowych: zarówno promieniowanie słoneczne, jak i wilgoć są zagrożeniem dla wielu typów mebli – szczególnie wykonanych z drewna. Podobnie sprawa wygląda w przypadku desek tarasowych lub sprzętu wrażliwego na zalanie – np. parasoli grzewczych oraz lamp;
  • jest urozmaiceniem bryły budynku: dobrze zaprojektowane, dopasowane do stylistyki obiektu zadaszenie znacznie poprawi jego wygląd.
Zadaszenie tarasu z aluminium i paneli poliwęglanowych, fot. Ogrodosfera.pl

Zadaszenie tarasu przy istniejącym budynku

Jeśli projekt domu nie zakładał obecności zadaszonego tarasu, można go dobudować. Najprostszym rozwiązaniem będzie po prostu montaż markizy z wypełnieniem z wodoodpornej lub powlekanej folią tkaniny. Jej eksploatacja jest jednak nieco kłopotliwa (między innymi ze względu na konieczność suszenia), a tkanina pod wpływem promieni słonecznych stopniowo traci swój kolor. Nie bez znaczenia jest też wiotkość konstrukcji i mała wytrzymałość tekstylnego wypełnienia. W wyniku np. gradobicia łatwo więc będzie o jej uszkodzenie.

Zadaszenie tarasu zimą, fot. Ogrodosfera.pl

Osłona tarasu – drewno, aluminium czy poliwęglan?

Jeżeli więc zależy wam na bardziej solidnym, wygodniejszym i bardziej estetycznym zadaszeniu, wybierzcie konstrukcję montowaną na stałe. Szczególnie godne uwagi są gotowe zadaszenia na taras. Z ich montażem poradzą sobie nawet osoby bez dużych umiejętności technicznych, a dzięki temu, że daszek składa się z gotowych elementów, cała procedura jest bardzo szybka.

Białe poliwęglanowe zadaszenie tarasu, fot. Ogrodosfera.pl

Konstrukcja może składać się z belek drewnianych lub profili aluminiowych. Te pierwsze są godne uwagi przede wszystkim ze względu na swój wygląd. Mogą też okazać się bardzo trwałe, ale zachowanie ich dużej żywotności będzie wymagać od was regularnie przeprowadzanych prac konserwacyjnych. Wadą tego rozwiązania jest duży ciężar całej konstrukcji. Dużo lżejsza opcja to stelaż aluminiowy, ale jego nowoczesny charakter nie zawsze dobrze skomponuje się z tradycyjną architekturą. Aluminium ponadto jest wytrzymałe mechanicznie, nie rdzewieje i nie wymaga prac konserwacyjnych. Jeśli chodzi o wypełnienie zadaszenia, wybór materiałów jest dużo szerszy. Inwestor może zdecydować się między innymi na drewno, tkaninę, szkło lub panele poliwęglanowe. Największą popularnością cieszy się ta ostatnia opcja, dostępna między innymi na ogrodosfera.pl. Poliwęglan jest bardzo lekki, a dzięki komórkowej budowie paneli – odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze też rozprasza światło (zwłaszcza w przyciemnionych wariantach lub w przypadku panelu z blokadą UV).

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *