Urządzamy zakątek ogrodowy dla dzieci

Urządzamy zakątek ogrodowy dla dzieci

Zdolność do kreatywnego myślenia to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu. Im jej poziom jest wyższy, tym szybciej i łatwiej przychodzą nam do głowy najbardziej efektywne rozwiązania w każdej sytuacji problemowej: w pracy, w domu, a nawet w relacjach z innymi.

Na szczęście, kreatywność – w przeciwieństwie do inteligencji – można w dużej mierze rozwijać. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które kreatywności uczą się poprzez zabawę. Warto więc stworzyć maluchom warunki odpowiednie do rozwoju tej istotnej w życiu cechy. Tak naprawdę, można wykorzystać naprawdę proste pomysły. Zabawki lub place zabaw mogą być ze sklepu lub wykonane samodzielnie, przy zaangażowaniu minimum pracy, czasu i środków finansowych.

Szukając atrakcji rozwijających kreatywność dziecka, warto przede wszystkim zastanowić się nad jego predyspozycjami: jedne dzieci mogą godzinami lepić figurki z ciastoliny lub budować zamki z piasku, inne preferują zabawy wymagające intensywnego główkowania (np. puzzle), a jeszcze inne są najszczęśliwsze wtedy, gdy mogą swobodnie obcować przez cały dzień na świeżym powietrzu.

Dzieci uwielbiają kryjówki

Jedną z największych atrakcji jest dostarczenie dzieciom miejsc, w których mogą urządzić sobie kryjówkę. Szopka ogrodowa, domek na drzewie lub namiot to miejsca, do których maluchy znoszą swoje zabawki, zapraszają swoich przyjaciół i spędzają mnóstwo czasu latem.

Dzieci uwielbiają kryjówki. Na zdjęciu: drewniany domek piętrowy.

Dzieci uwielbiają kryjówki. Na zdjęciu: drewniany domek piętrowy.

Domek można zrobić samodzielnie – jeśli ma być to domek na drzewie, konieczne jest zorganizowanie drewna, zbudowanie podestu i odeskowanie takiego szałasu wraz z zapewnieniem mu nieprzemakalnego dachu. Jeśli jednak nie mamy super zdolności manualnych, rozwiązaniem może być kupno takiego domku w postaci gotowych do samodzielnego montażu elementów. Dzieci uwielbiają też tajemne przejścia, tunele i wszystkie te przestrzenie, do których nie mogą dostać się dorośli.

 

Zadbajmy o zieleń w ogrodowym zakątku dla dzieci

Urządzając dla dzieci takie zakątki, pamiętajmy o tym, aby nie zabrakło w nich zieleni. Zioła, kolorowe kwiaty, nietypowe rośliny, długie liany lub wysokie pędy bambusa – wszystko to pobudza dziecięcą wyobraźnię i prowokuje do eksperymentowania. Świetnym pomysłem będzie też dostarczenie dzieciom wokół takich miejsc drzewek owocowych i krzewów z owocami jadalnymi, aby maluch mógł w każdej chwili coś sobie z niego skubnąć. Dodatkowo, rośliny będą przyciągały najróżniejsze zwierzęta, które mogą być obiektem obserwacji małych dzieci. Obserwacja zwierząt w ogrodzie często wyzwala w dzieciach naturalną chęć do wymyślania coraz nowszych rozwiązań dla zwierzaków, co również prowokuje do rozwoju wyobraźni.

Domki z piasku

Piaskownica dla dzieci, krawędzie piaskownicy w formie ławki

Dzieci uwielbiają bawić się w piasku. Na zdjęciu: piaskownica drewniana.

Starym dobrym pomysłem jest też dostarczenie dzieciom możliwości budowania domków z piasku: kupno gotowej piaskownicy (z drewna lub z plastiku) i zorganizowanie czystego piasku nie jest zwykle ani kosztowne, ani pracochłonne. Piaskownica, której używają dzieci, powinna być przykrywana na noc, aby ograniczyć do środka dostęp gryzoni i zwierząt, które zostawiają tam po sobie zanieczyszczenia pełne drobnoustrojów i bakterii.

Zadbaj o koordynację ruchową dzieci

Urządzając ogród dla dzieci, musimy pomyśleć również o atrakcjach, które umożliwią dziecku rozwijanie koordynacji ruchowej. Huśtawki, trampoliny, liny i ściany do wspinaczki są bardzo chętnie używane przez dzieci, które niczego nieświadome, huśtając się godzinami, tworzą kapitał w swoich mięśniach na długie lata.  Aranżując przestrzeń do zabawy w ogrodzie zadbajmy również o to, aby znalazły się wśród nich również elementy o pokaźnej wysokości. Przykładem może być wysoka ścianka wspinaczkowa lub wysoki słup do wspinaczki, tudzież umieszczony na rusztowaniu domek na drzewie. Dziecko, które ma możliwość śledzenia wzrokiem obiektów zlokalizowanych na pewnej wysokości, szybciej wyrabiają sobie orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Wspinanie się na ściance wspiera rozwój koordynacji ruchowej.

Wspinanie się na ściance wspiera rozwój koordynacji ruchowej.

Analogicznie, atrakcyjne są również konstrukcje umożliwiające przeprowadzenie takich zabaw, które rozwijają w dziecku celność. Tutaj również dziecko ma możliwość rozpatrywania przestrzeni na różnych płaszczyznach, przez co jego mózg staje się bardziej plastyczny.

Kolory w ogrodzie

Pamiętajmy też, że na dziecko intensywnie działają kolory. Jest to jedno z głównych założeń, którymi kieruje się popularna marka Pladoh oferując produkty przeznaczone dla dzieci (więcej na ten temat tutaj: http://www.akademia-playdoh.pl/akademiawyobrazni,partner,fundator,31.html).

Urządzenie eleganckiego domku dla dzieci z minimalistycznym wystrojem jest pożądane z punktu widzenia dorosłych. Dzieci natomiast bardziej ucieszą się na przykład z możliwości pokolorowania domku na wybrane przez siebie kolory. Jednym z bardziej trafionych pomysłów  jest też stworzenie dziecku możliwości rysowania po ścianach. W sklepach dostępne są czarne tablice, które można przykleić do dowolnej powierzchni i pomalować kredą.

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *