Kilka słów o altankach z drewna

Kilka słów o altankach z drewna

Stylowa drewniana altana może być prawdziwą ozdobą ogrodu. Jest to miejsce, w którym można usiąść, zjeść obiad ze znajomymi lub spędzić przyjemny letni wieczór na świeżym powietrzu.

Gdzie kupić drewnianą altankę ogrodową?

Drewnianą altanę można zbudować samodzielnie, zamówić u miejscowego stolarza lub kupić w sklepie. Ostatnie rozwiązanie wydaje się najwygodniejsze – altana wówczas dociera do nas kurierem i jest przeznaczona do samodzielnego montażu. Samodzielny montaż w takich przypadkach nie nastręcza zbyt wielu problemów, bo do zestawu dołączana jest standaryzowana instrukcja. Na szczęście, sklepy, w których można kupić gotową altanę, mają tak szeroki wybór, że po przejrzeniu oferty z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Naszym zdecydowanym faworytem jest tutaj Ogrodosfera, która dodatkowo oferuje usługę montażu altany na działce.

Jaką altankę ogrodową wybrać?

Duże altany odnajdą się tylko w ogrodach o dużej przestrzeni. Na zdjęciu: altanka drewniana Szawia o powierzchni 9 m2

Duże altany odnajdą się tylko w ogrodach o dużej przestrzeni. Na zdjęciu: altanka drewniana, kryta gontem o powierzchni 9 m2

Po pierwsze, należy zastanowić się nad tym jaka ma być wielkość i kształt altany. Altana zbyt mała nie pomieści pod zadaszeniem kompletu mebli wypoczynkowych ani tym bardziej stołu z kilkoma krzesłami, który jest niezbędny, aby urządzić przyjęcie. Z drugiej strony, zbyt duża altana nie będzie wyglądała dobrze w ogrodzie, a podczas jej aranżowania trudno nam będzie uzyskać efekt przytulności.
Zarówno wielkość, kształt, jak i kolor drewna, zdobienia i elementy dodatkowe, czyli wszystko to, co składa się na wygląd altany – powinno pasować do stylu, w jakim urządziliśmy nasz ogród oraz do wyglądu naszego domu: do jego elewacji, wielkości i wyglądu dachu.

Mamy do wyboru altany zamknięte, otwarte i półotwarte. Altany zamknięte świetnie chronią przed wiatrem i umożliwiają przebywanie w środku nawet podczas deszczowych, chłodnych dni. W środku można zainstalować kominek ogrodowy lub grill. Altany otwarte natomiast umożliwiają dostęp do środka z każdej strony. Jest to ważne, jeśli altana ma być dla nas miejscem spożywania posiłków.

altana ogrodowa z drewna półzamknięta

Altana zamknięta stanowi ochronę przed wiatrem. Na zdjęciu: ośmiokątna altana grillowa o wymiarach 3500 x 2600 cm. Cena: 4500 zł

Altany mogą być zbudowane na planie koła, kwadratu, prostokąta lub pięciu- czy ośmiokąta. Najpopularniejsze to te zbudowane na planie prostokąta. Pamiętajmy, że im bardziej wymyślny projekt altany, tym bardziej czasochłonny w montażu będzie dach.

Dach altany

Wybierając dach na altanę, zwróćmy uwagę nie tylko na kwestie estetyczne. Bardzo ważne jest,aby dach altany nie przeciekał i utrzymywał się w ryzach. Altany drewniane często mają poszycie z desek, na których kładzie się papę, gont lub dachówkę. Popularne są też transparentne  panele poliwęglanowe, ograniczające dostęp promieni UV do środka altany.

z czego zbudować dach do altany?

Dach altan drewnianych może być zbudowany z różnorodnych materiałów. Na zdjęciu: dach z drewnianych desek.

Jakie drewno na altankę?

Kiedy mamy już ogólny zarys tego, jak altanka ma wygląda, nadszedł czas na wybór gatunku drewna, z którego ma być zbudowana. Najpopularniejsze wśród polskich klientów są stale świerk i sosna. Są to najbardziej wytrzymałe gatunki, o cenie adekwatnej do jakości. Nieco droższe są modrzew, jodła i dąb. Wyższa cena podyktowana jest tutaj wyższą jakością. Jednak wszelkie statystyki sprzedaży mówią jasno – wybieramy chętniej rozwiązania nieco tańsze. W końcu to tylko altana. Poza tym, wspomniane jodła, dąb lub modrzew to gatunki drewna zdecydowanie podnoszące ciężar całej konstrukcji, co nie działa in plus dla budowli ogrodowych. Trudno jest je przenieść, obniżają grunt i wymagają zbudowania solidnych fundamentów.

altana z drewna sosnowego do samodzielnego montażu

Altana sześciokątna Amsterdam z zaimpregnowanego drewna sosnowego, pomalowanego samodzielnie na brązowy kolor.

Kupując surowe drewno, pamiętajmy o tym, że trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Najlepsze drewno to takie, które dociera do nas już w wersji zabezpieczonej, po dokonanej na nim impregnacji metodą ciśnieniową, w trakcie której preparat zabezpieczający przed wchłanianiem wilgoci wstrzykiwany jest fabrycznie, z dużą mocą i na trwale łączy się ze strukturą drewna.

Podczas wyboru pamiętajmy, że altany ogrodowe muszą być nieprzemakalne, mieć trwałą i solidną konstrukcję, a ich wygląd musi harmonizować z otoczeniem. Życzymy udanych łowów!

About author

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *