Przegląd domków ogrodowych marki Keter

Przegląd domków ogrodowych marki Keter

Domek ogrodowy, w którym można przechowywać wszystkie potrzebne na działce przedmioty to dobra inwestycja dla osób, które posiadają własną działkę pozbawioną jakiegokolwiek składziku. Zakup takiego domku jest też dobrym pomysłem dla osób, które nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca w przydomowym garażu, szopce lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Domki narzędziowe zwykle tworzone są z drewna lub z tworzywa sztucznego. Drewno, według wielu, wygląda pięknie w ogrodzie. Jednakże trzeba pamiętać, że jest to materiał naturalny, o który trzeba dbać, aby zachował swoją jakość. Okresowe konserwowanie, malowanie, heblowanie i dbanie o niedopuszczenie do zawilgocenia zajmują naszą uwagę i generują konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Zdecydowanie tańsze i bardziej wygodne w użytkowaniu są domki wyprodukowane z tworzywa sztucznego, które pod względem estetycznym niczym nie ustępują domkom wykonanym z drewna.

Domki wykonane z tworzywa sztucznego zwykle mają podłogę, dobrej jakości zamknięcie, a także wentylację. Ich zaletą jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne: deszcz, grad, śnieg. Są to budynki do całorocznej użyteczności, co oznacza, że umożliwiają zostawienie w środku najróżniejszych rzeczy na całą zimę. Domki tego rodzaju są dostępne w sklepach ze sprzętem ogrodowym, sklepach internetowych z wyposażeniem ogrodów, jak również w niektórych marketach ogólno-budowlanych. Cena za domek plastikowy uzależniona jest od producenta, jakości użytych materiałów konstrukcyjnych oraz od dodatkowych udogodnień, takich jak rodzaj zamku zamontowanego w drzwiach lub sposób, w jaki rozwiązano kwestie wentylacji.

Poniżej przedstawiamy jednego z najciekawszych producentów domów narzędziowych, który proponuje produkty ze średniej półki cenowej oraz takie, w których stosunek ceny do jakości zdobywa najszersze uznanie i akceptację wśród klientów. Jest to izraelska firma Keter, która ma swoją europejską siedzibę w Holandii. Wybraliśmy 4 modele domków plastikowych produkowanych przez tę firmę – naszym zdaniem najciekawsze i jednocześnie takie, które cieszą się dużą popularnością na rynku. Są to modele domków Factor, Manor, Fusion i Oakland.

 

Domki Manor

manor mały

Domek Manor 4×3 marki Keter: kompaktowy, niewielki domek spełniający podstawowe potrzeby w zakresie przechowywania przedmiotów na działce

Zacznijmy od modelu o najprostszej, oszczędnej wręcz konstrukcji, a co za tym idzie: od modelu najtańszego. Są to domki o modelu Manor – spełniające podstawowe potrzeby przeciętnego działkowicza: chronią przed deszczem, gradem, wiatrem i wilgocią, mają zamknięcie, wentylację, a także podłogę w zestawie. Kwestia oświetlenia wnętrza jest rozwiązana przez obecność okna w zestawie: jest ono montowane w jednej ze ścian bocznych domków tego modelu. Są to domki wykonane z tworzywa sztucznego, z plastikową podłogą. Podłoga jest odporna na ścieranie i na działanie dużej siły nacisku, dzięki czemu wewnątrz domku bez obaw można umieścić ciężkie sprzęty, takie jak kosiarkę, meble ogrodowe lub stół narzędziowy. W przypadku tego modelu, na uwagę zasługuje stylowy, oszczędny design: ścianki wykończone są substancją, która ma fakturę zbliżoną do drewna. Dzięki temu domek, mimo że jest jak najbardziej plastikowy, nie wygląda sztucznie w otoczeniu zieleni ogrodowej. Domki tego rodzaju są nie tylko elementem ułatwiającym utrzymywanie porządku w ogrodzie, ale także spełniają funkcje estetyczne: dzięki nim ogród wygląda na bardziej zadbany i uporządkowany.

Wybieramy rozmiar domku

Domki Manor występują w różnych rozmiarach. Określając wymiary, które będą nam odpowiadały, należy zwrócić uwagę na to, co będziemy trzymać wewnątrz.  Jeśli domek narzędziowy ma nam służyć jedynie do składowania narzędzi ogrodowych, wówczas wystarczy ograniczyć się do zakupu domku o niewielkiej powierzchni podłogi, który miałby odpowiednią wysokość w drzwiach. Wnoszenie i wynoszenie narzędzi z długimi uchwytami, tj. grabie, szpadle i in. będzie o wiele bardziej wygodne, gdy drzwi będą miały odpowiednią wysokość. Model, który ma niewielką powierzchnię i jest jednocześnie wysoki, to model Manor 4×3, którego wewnętrzna powierzchnia ma około 1,2 m2, a wysokość sięga prawie dwóch metrów w najwyższym miejscu. Są to idealne wymiary dla domków, które spełniać funkcje niewielkich schowków na narzędzia ogrodnicze oraz na podręczne rzeczy potrzebne na działce.

Zdarza się, że klienci są zainteresowani takim domkiem w celu stworzenia w celu małej toalety. Jednakże aby to zrobić, trzeba domek dostosować do zainstalowania w nim instalacji wodno-kanalizacyjnej. W środku niestety nie ma półek, ale konstrukcja domku jest na tyle stabilna (producent zapewnił wzmocnienie ścianek za pomocą stali), że przymocowanie do ścianek wszelkiego rodzaju półek, wieszaczków oraz dość ciężkich urządzeń, takich jak na przykład spłuczka lub boiler nie jest problemem.

factor 6x6 tytułowe

Model Manor 6×5 DD z szerokimi drzwiami, służący przede wszystkim do przechowywania dużych sprzętów ogrodniczych i mebli

Domek nieco większy to model Manor 6×5 DD. Jest to domek z tej samej linii, co domek Manor 4×3, co oznacza, że zachowano ten sam desing. Jest to model  o zdecydowanie większych wymiarach: domek Manor 6×5 DD to domek, w którym można ustawić regały, wstawić większe sprzęty ogrodnicze lub ustawić wygodny stół do majsterkowania. Cena zwykle będzie tutaj dwa razy większa niż w przypadku domki Manor 4×3,jednakże należy zwrócić uwagę, że jest to domek o zupełnie innej funkcjonalności niż domek Manor 4×3. Mamy tutaj podwójne, szerokie drzwi (oba skrzydła są otwierane). Szerokość w drzwiach wynosi ok. 135 cm, co oznacza, że do domku można swobodnie wprowadzać sprzęty oraz meble. Domek jest nieco niższy niż powyżej przedstawiony domek Manor 4×3: powierzchnia podłogi wewnątrz domku wynosi około 2,34 m2. Jeśli nasze potrzeby w zakresie przechowywania są nieco większe, wówczas mamy do wyboru domek zdecydowanie większy: model Manor 6×8 DxD, którego wewnętrzna powierzchnia sięga około 4 metrów kwadratowych. Jest to domek, w którym zmieścimy komplet składanych mebli działkowych, grill, rowery, kosiarkę i mniejsze sprzęty ogrodowe. Dlatego jest to model wybierany chętnie przez rodziny o dużych potrzebach w zakresie przechowywania: w których są dzieci w różnym wieku i w których chętnie się majsterkuje. Domek tego rodzaju, dzięki dobremu zabezpieczeniu przed wilgocią, jest świetnym miejscem, w którym można przechowywać wszystko to, co nie zmieściło się zimą w piwnicy. Solidne zamknięcie nie odstraszy być może najwytrwalszych złodziei działkowych, ale trzeba przyznać, że jest to solidna zasuwka chroniąca wnętrze przed wtargnięciem do środka osób niepożądanych.

Pojemny domek marki Keter: model Manor 6x8 DxD

Pojemny domek marki Keter: model Manor 6×8 DxD

Domek Manor 6×8 DxD jest zbudowany na planie prostokąta, co oznacza, że przestrzeń wewnątrz może być maksymalnie zagospodarowana poprzez ustawienie regałów lub szafek wzdłuż ścian. Poza szafkami, istnieje możliwość zainstalowania wieszaków na ściankach domku. Domek, mimo swojej powierzchni, ma jedno okno w zestawie, które jednak, według zapewnień producenta i opinii klientów, którzy już taki domek posiadają, w pełni pozwala na doświetlenie wnętrza. Innym rozwiązaniem często praktykowanym przez użytkowników takich domków to doprowadzenie najprostszego przewodu elektrycznego do wnętrza i zainstalowanie w nim żarówki doświetlającej. Ścianki domku wzmacniane są, podobnie jak w przypadku innych rodzajów tego samego modelu: stalą w najbardziej newralgicznych miejscach, według przemyślanego projektu. Dzięki temu domek jest niezwykle trwały i zachowuje swoją konstrukcję mimo trudnych warunków atmosferycznych, na które nierzadko będzie wystawiony w klimacie, w obrębie którego znajduje się Polska.

Montaż domków Manor

Montaż domków modelu Manor nie sprawia problemów nawet osobom, które mają niewiele wspólnego ze sztuką budowlaną. Są to domki, które są dostarczane zwykle z centrów dystrybucyjnych do klientów pod dom, zapakowane są w bezpieczne pakunki. Trzeba je rozłożyć i – kierując się informacjami zawartymi w instrukcji obsługi – trzeba je złożyć. Montaż domków Manor nie wymaga używania kleju ani żadnych innych substancji mokrych. Wystarczy posiadanie podstawowych narzędzi majsterkowicza, takich jak wkrętarki, młotka i poziomicy. Poziomica będzie pomocna, aby dobrze przygotować teren pod postawienie domku. Jest to bardzo ważne ze względu na późniejszą użyteczność konstrukcji: domki postawione na nierównym terenie mogą szwankować: siły nacisku mogą działać w nich w nieodpowiednich miejscach.

 

factor 8x8

Domki z tworzywa są wyjątkowo tanie  w utrzymaniu. Na zdjęciu jeden z domków modelu Manor, marki Keter (model Factor 8×8)

Modele Factor

Kolejny ciekawy model domków produkowanych przez firmę Keter to model Factor. Są to domki dostępne w kilku rozmiarach. Są one, w przeciwieństwie do domków modelu Manor, wyposażone w półki przytwierdzone do ściany, a także w specjalne świetliki zamontowane w dachu. Świetliki mają za zadanie doświetlić wnętrze domku. Dodatkowo, oświetlenie wnętrza domku jest zapewnione przez dwa okna zamontowane w ścianach. Co ciekawe, okna są otwierane. W porównaniu więc do modelu Manor, domki Factor zapewniają dostęp do zdecydowanie bardziej intensywnego światła słonecznego w trakcie dnia. Są to jednocześnie domki, których ceny są przeciętnie nieco wyższe niż ceny domków modelu Manor. Inne różnice między domkami z linii Manor a domkami z linii Factor to wygląd: mamy tutaj zupełnie inną paletę barw oraz nieco inne wykończenia drzwi i okien, inny jest również dach. O ile wygląd to kwestia gustu, to trzeba jednak przyznać, że wraz z wyższą ceną domków Factor podąża oczywiście rodzaj zabezpieczeń: drzwi domków Factor mają nieco inne niż w przypadku domków Manor zabezpieczenia przed włamaniem. Domki Factor objęte są, podobnie jak domki Manor, dziesięcioletnią gwarancją producencką.

Plastikowy domek z doświetlonym wnętrzem: model Factor 6x6 DD, Keter

Plastikowy domek z doświetlonym wnętrzem: model Factor 6×6 DD, Keter

Jeśli chodzi o rozmiary – domki Manor należą raczej do kategorii większych domków – nie ma tutaj możliwości wyboru domku o powierzchni półtora metra kwadratowego. Zgrabny model, spełniający potrzeby przeciętnego działkowicza, posiadającego kilka podstawowych narzędzi ogrodniczych i chcącego przechować na przykład swój letni leżak na działce to domek Factor 6×6. Jest to domek o powierzchni około 3 metrów kwadratowych w podstawie. Podwójne drzwi mają standardową szerokość: ok. 140 cm, co pozwala na wygodne wnoszenie i wynoszenie sprzętów takich jak meble ogrodowe czy kosiarka do trawy. Domek może pełnić funkcje przechowalni lub miejsca, w którym można ustawić stół roboczy i pracować przy otwartych drzwiach. Praktyka pokazuje, że domek tego rodzaju sprawdza się doskonale w warunkach o podwyższonej wilgotności – pod podłoga, o ile domek nie jest ustawiony bezpośrednio na surowym podłożu, nie zagnieżdżają się żadne organizmy żywe. Domek nie generuje wytwarzania się pleśni ani innych grzybów. Jest to możliwe dzięki jakości materiałów użytych do jego stworzenia, jak i dzięki przemyślanej konstrukcji wentylacji, zapewniającej sprawny obieg powietrza we wnętrzu budynku.

Domki modelu Factor (firmy Keter) wyposażone są w otwierane okna.

Domki modelu 6×8 Factor (firmy Keter) wyposażone są w otwierane okna.

Domek nieco większy, którego powierzchnia podłogi wynosi dokładnie 4,67 m2 to domek Factor 6×8 DD, spełniający potrzeby osób, które muszą znaleźć miejsce do przechowywania dla zdecydowanie większej ilości sprzętów. Prawie pięć metrów kwadratowych to powierzchnia, dzięki której nie trzeba iść na kompromisy między opcją ustawienia stołu roboczego lub mebli wewnątrz domku. Nigdy nie będzie to domek mieszkalny, jednakże jest to dobre schronienie przed deszczem na działce oraz wygodne, suche miejsce, w którym można przechowywać przedmioty, których nie chcielibyśmy pozostawić na zewnątrz. Jest to domek, w którym również są dwa okna w zestawie, świetlik na dachu oraz solidna podłoga, odporna na ścieranie. Okna w modelach Factor wykonane są z zapewniającej odporność na działanie czynników mechanicznych pleksi. Jest to materiał niezapewniający pełnej transparentności, co zresztą jest plusem w przypadku okien w domkach ogrodowych. Podwójne drzwi wyposażone są w wygodne stalowe klamki. Drzwi można zamknąć na kłódkę, co utrudnia życie złodziejom.

Podobnej jakości jest domek Factor 8×8 DD o powierzchni 5,6 m2 w podstawie. Wysokość domku Factor 8×8 DD również nie powoduje żadnego ograniczania się w kwestii rodzaju sprzętu, jaki może być przechowywany wewnątrz. Domki tego rodzaju są domkami spełniającymi najróżniejsze funkcje: może być to nie tylko przechowalnia sprzętów ogrodowych, ale także jest to doskonałe  miejsce do schronienia się od słońca lub przed deszczem podczas pobytu na działce. Jest to domek, w którym, podobnie jak w przypadku innych modeli Factor, nie trzeba instalować dodatkowego źródła oświetlenia: wystarczą z pewnością dwa okna  i świetlik zainstalowany w dachu. Montaż domku zwykle zajmuje około siedem godzin – jest tak w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w sztuce budowlanej.

oakland do zmiany koloru

Domek Oakland 757, marki Keter: ciekawa propozycja dla osób, które potrzebują domku z tworzywa sztucznego do przechowywania przedmiotów w ogrodzie

Ciekawą propozycję stanowi również model Oakland 757. Jest to model dla osób, które potrzebują domku o dużej powierzchni, jak i dla tych, którzy jednocześnie oczekują, że domek będzie dość wysoki. Jest to konstrukcja, która umożliwia trzymanie w środku nie tylko podstawowych narzędzi takich jak szpadle, kielnie i węże ogrodowe, ale możemy wprowadzić do środka również drabinę. Docenią to szczególnie te osoby, które używają wysokich sprzętów wielokrotnie podczas pobytu na działce. Wysoki, pojemny domek to rzecz nieoceniona. Domek dociera do klienta w częściach, które trzeba ze sobą połączyć metodą pióro-wpust. Jest to domek odporny na zaleganie śniegu na dachu, co jest ważne szczególnie dla tych działkowiczów, którzy chcieliby uzyskać produkt na długie lata. Domek można pomalować na dowolny kolor zwykłą farbą. Drzwi zamykane są na skobelek, który można wzmocnić dodatkowo kłódką z zewnątrz. Domek Oakland 757 to dobra propozycja dla osób, które potrzebują dobrze wyglądającego, trwałego domku do ogrodu.

Domek Fusion 757

fusion

Domek Keter Fusion 757 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych

Nasze zestawienie zamyka domek plastikowy Fusion 757, który jest modelem docenianym szczególnie za stylowy wygląd, współgrający z doskonałą funkcjonalnością. Jest to domek odporny na działanie czynników atmosferycznych typowych dla naszego klimatu. Mamy tutaj transparentne okna stworzone ze wzmacnianego szkła, a także spadzisty dach, nadający dachu estetycznego rysu. Jest to domek dostępny w nieco wyższych cenach niż poprzednio opisane modele domków marki Keter. Podłoga wykonana jest z plastiku. Drzwi są podwójne iw nich również zamontowano estetyczne okna. Wnętrze domku doświetlone jest dodatkowo świetlikiem dachowym, dzięki czemu wnętrze jest przyjemne dla człowieka. Dla lepszego przechowywania, na ścianach zainstalowano półki, na których można ustawić potrzebne rzeczy. Jest to domek ze sprawnym systemem wentylacji, zapewniającym dobrą cyrkulację powietrza.

Czyszczenie i pielęgnacja

Domki plastikowe marki Keter należy okresowo czyścić z zanieczyszczeń, jednakże czyszczenie oznacza tutaj zwyczajne starcie kurzu i zabrudzeń z powierzchni domku. Można użyć przy tym wody, szmatki i odrobiny zwykłego detergentu. Producent przestrzega, aby nie używać substancji żrących do pielęgnacji sianek domków. Materiał jako tworzywo sztuczne jest materiałem odpornym na wilgoć, zabezpieczonym przed powstawaniem pleśni na jego powierzchni, ale nie oznacza to, że długoletnie pozostawianie go bez żadnego czyszczenia nie odbije się negatywnie na przykład na kolorze domku. Domki plastikowe czyści się łatwo i przyjemnie. Niektórzy klienci ograniczają się jedynie do polewania domku wodą z węża ogrodowego uznając słusznie ten zabieg jako wystarczający do zachowania domku w dobrej kondycji na lata. To wszystko powoduje, że domki marki Keter są bardzo tanie w eksploatacji, mało awaryjne i niesprawiające problemów.

 

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *